Szkoły młodzieżowe
- Szczegóły
- Odsłony: 22807
Od roku szkolnego 2009/2010 w ZSKU jest realizowany program
„OD REGIONALIZMU DO PATRIOTYZMU – LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z PRZYSPOSOBIENIEM WOJSKOWYM”
W roku szkolnym 1997/98 powołano X Liceum Ogólnokształcące i klasy o profilu ogólnym. Od roku szkolnego 2002/2003 tworzono klasy liceum ogólnokształcącego o kierunku sportowym, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rok szkolny 2006/2007 to kolejna zmiana, gdy powstały klasy liceum realizujące autorski program przysposobienia wojskowego.
Program „OD REGIONALIZMU DO PATRIOTYZMU – LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z PRZYSPOSOBIENIEM WOJSKOWYM” jest odpowiedzią szkoły na zmieniające się warunki społeczne i próbą nadążania oraz dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb środowiska lokalnego. Istotą innowacji jest szeroki udział w realizacji programu instytucji zajmujących się zawodowo obronnością kraju. W tym celu zawarto porozumienie 21 Dywizjonem Artylerii Przeciwlotniczej w sprawie realizacji programu nauczania (uczestnictwo w zajęciach z młodzieżą pracowników Dywizjonu w charakterze ekspertów, udostępnianie na lekcje materiałów informacyjnych i pomocy dydaktycznych związanych z tematyką przysposobienia obronnego, włączenie młodzieży do akcji i przedsięwzięć organizowanych przez samorząd lokalny oraz wymiana doświadczeń dotyczących organizacji, planowania i realizacji programu nauczania). Działania w omawianym zakresie pozwolą na kształtowanie twórczej osobowości młodych obywateli mających sprecyzowane horyzonty własnych zainteresowań.
Kierując się powyższymi przesłankami oraz poglądami nauczycieli, uczniów, rodziców, jak też przedstawicieli Wojska Polskiego i innych podmiotów środowiskowych, stwierdzono istnienie głębokiej społecznej potrzeby w zakresie kształcenia młodzieży w liceum ogólnokształcącym z przysposobieniem wojskowym.
Liceum o kierunku poszerzonego przysposobienia wojskowego
Przedmioty dydaktyczne:
- przedmioty ogólnokształcące
- podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego (regulaminy Sz.R.P.)
- szkolenie bojowe (taktyka ogniowe, rozpoznanie, armie obce, łączność, powszechna obrona, obrona przeciwlotnicza, ratownictwo ochronne i obrona obiektów, zajęcia strzeleckie, marsze na orientacje szkolenie inżynieryjno-saperskie)
- szkolenie uzupełniające (kształcenie obywatelskie, obrona przeciwchemiczna, terenoznawstwo, higiena pracy, profilaktyka pożarowa)
- 3 godziny w-f, 1 x basen
- cotygodniowe zajęcia z samoobrony prowadzone przez instruktora żołnierza zawodowego
Zajęcia z przedmiotów ogólnowojskowych odbywają się raz w tygodniu w tym dniu klasa zmienia się w PLUTON z podziałem na drużyny.
Uzupełnieniem kształcenia ogólnowojskowego są obozy zimowe i letnie, poligonowe oraz różnego rodzaju szkolenia w terenie.
Nad klasą patronat sprawuje:
21 DYWIZJON ARTYLERII PRZECIWLOTNICZEJ
wytypowany przez dowódcę
21 BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
w Rzeszowie
Odpowiednie porozumienie:
21 czerwca 2017
Dyrektor ZESPOŁU SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO mgr Bogdan Rączy
i
płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk Dowódca 3 PODKARPACKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ
podpisali umowę współpracy dotyczącej klas wojskowych.
W dniu 21.10.2016r. w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Odbyło się także podpisanie umów współpracy z dyrektorem Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, dowódcą 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu oraz z 3 Batalionem Inżynieryjnym w Nisku.
Klasa o profilu poszerzonego przysposobienia wojskowego zapewnia:
- przygotowanie umożliwiające podjęcie kształcenia w różnorodnych szkołach i akademiach wojskowych
- ukierunkowanie wyboru jednostki do odbywania zasadniczej służby wojskowej
- przedmioty ogólnokształcące dobrze przygotowują do kontynuowania nauki w szkołach policealnych i wyższych
- szkoła wystawia dodatkowe świadectwa z przedmiotów ogólnowojskowych; certyfikat wystawiony przez jednostkę wojskową z zagadnień w nich realizowanych.