Charakterystyka zawodu
Technik Aranżacji Wnętrz
Technik Aranżacji Wnętrz Kwalifikacja Sylwetka absolwenta Zatrudnienie Baza dydaktyczna Galeria
1. Technik Aranżacji Wnętrz
Technik aranżacji wnętrz jest to osoba, która odpowiada za opracowanie projektu plastycznego rozmaitych wnętrz, np. hotele, firmy, kina, banki, restauracje, domy lub mieszkania oraz nadzoruje ich wykonanie. Poza tym może też projektować formy małej architektury (np. place zabaw) czy znaki informacji wizualnej oraz projektować przestrzenie wystawowe, zwłaszcza dla różnych imprez handlowych i promocyjnych – targi. Wnętrza, które zaprojektuje technik aranżacji wnętrz muszą być jak najlepiej przystosowane do swojej funkcji, czyli wygodne i estetyczne. Do głównych zadań tego pracownika należy, m.in.: rozpoznanie charakteru obiektu, przygotowanie projektu wstępnego, ustalenie kolorystyki, oświetlenia, faktury, wzornictwa użytych materiałów, wyposażenie wnętrza (meble, dekoracje). Poza tym technik może także proponować niewielkie przebudowy wnętrz w porozumieniu z architektem budowlanym, a także opracowuje kosztorys. Po akceptacji pomysłu przez klienta tworzy szczegółowy projekt i nadzoruje wykonanie projektu.
2. Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia
BUD.34. Planowanie i wykonywanie poszczególnych etapów wykończenia wnętrz.
- Organizowanie i planowanie prac wykończeniowych oraz prac instalacyjnych w budynku.
- Montowanie systemów suchej zabudowy.
- Wykonywanie wybranych prac: murarskich, malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich, tynkarskich, okładzinowych.
BUD.35. Wykonywanie aranżacji wnętrz.
- Planowanie aranżacji wnętrz.
- Wykonywanie wizualizacji i aranżacji wnętrza.
- Aranżowanie dekoracji wnętrz.
- Planowanie i dobór urządzeń i sterowań oświetleniem i osłonami okiennymi.
- Sporządzanie kosztorysów.
3. Sylwetka absolwenta
Absolwent będzie wyposażony w wiedzę teoretyczną z zakresu historii sztuki, budownictwa, dokumentacji obiektu budowlanego, technologii wykonywania robót oraz materiałów do wykonywania robót wykończeniowych.
W zakresie praktycznej nauki zawodu absolwent będzie posiadał umiejętności aranżacji wnętrz w różnych stylach, posługiwania się dokumentacją projektową, stosowania technologii i materiałów budowlanych podczas aranżacji wnętrz oraz posługiwania się programami komputerowymi podczas sporządzania projektów aranżacji wnętrz i kosztorysów.
Po ukończeniu technikum uczeń może kontynuować naukę na kierunkach technicznych np. architektura, architektura wnętrz, budownictwo, inżynieria środowiska i innych kierunkach inżynierskich w uczelniach.
Absolwent otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wraz z suplementem do dyplomu–EUROPASS w języku polskim i języku angielskim (określający ramy kwalifikacji zawodowych uznanych w Polsce i w krajach Unii Europejskiej).
4. Technik aranżacji wnętrz znajdzie zatrudnienie w:
- biura projektowo- architektoniczne,
- firmy budowlano – wykończeniowe,
- zakłady meblarskie,
- firmy wystawiennicze,
- markety budowlano- wykończeniowe,
- własna działalność gospodarcza.
Celem kształcenia w tym zawodzie jest przygotowanie absolwenta do kreatywnego zmieniania przestrzeni wokół, rozwijania wyobraźni i wrażliwości plastycznej, posługiwania się programami komputerowymi do ;rysowania wnętrz. Uczeń nabywa umiejętność tworzenia kompozycji w architekturze, a także wykonywania projektów wnętrz. Zdobywa wiedzę z zakresu dekoratorstwa i wyposażenia, zasad ergonomii i psychologii koloru. Umiejętnie kreuje przestrzeń projektowania wnętrz oraz organizację robót budowlano-wykończeniowych.
5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:
- pracownia budowlana wyposażonych w próbki i karty katalogowe materiałów budowlanych, modele i rysunki konstrukcji budowlanych i ich elementów, plansze, prezentacje i filmy instruktażowe dotyczące robót suchej zabudowy oraz robót wykończeniowych. Zestaw przepisów prawa budowlanego, normy budowlane, czasopisma specjalistyczne, modele obiektów budowlanych
- pracownia rysunku technicznego wyposażona w stanowiska komputerowe z oprogramowaniem do wykonywania rysunków technicznych, harmonogramów i kosztorysów budowlanych, pomoce dydaktyczne do kształtowania wyobraźni przestrzennej, normy dotyczące zasad wykonywania rysunków, przykładowe dokumentacje projektowe, modele brył i figur geometrycznych, rysunki elementów budowlanych
- warsztaty na terenie szkoły, w których są zorganizowane i wyposażone stanowiska do wykonywania ćwiczeń i zadań związanych z montażem systemów suchej zabudowy oraz wykonania wybranych prac: murarskich, malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich, tynkarskich, okładzinowych.